Pohled do minulosti mistrovství světa v lením hokeji
Milovníci mezinárodního hokeje měli v roce 2022 opravdu žně. Nejprve se konaly zimní olympijské hry v Pekingu, kde bohužel čeští reprezentanti nezískali žádný vzácný kov. S příchodem jara přichází i mistroství světa v ledním hokeji, což je každoročně očekávaná událost ve světě v hokeji.
Co to je? Jedná se o turnaj v mužských hokejových reprezentačních týmech Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF). První mistroství světa se konalo v roce 1920 jako součást zimních olympijských her. To se ovšem změnilo v roce 1972, kdy se tyto dvě události rozdělily a začaly se konat odděleně.
V začátcích soutěžily různé počty družstev, proto se celý systém, včetně bodového, měnil. V polovině 20. století byly mužstva poprvé rozdělena do dvou skupin dle výkonosti. O deset let později se týmy dělili do 3 skupiny, které následně rovnou postupovali či sestupovali. Vítěz skupiny A získal titul Mistra světa v ledním hokeji.
Začátkem devadesátých let se udála další revoluce. Turnaj se dělí na 2 části – základní a vyřazovací play-off. S drobnými změnami se tento systém trvá dodnes. Začátkem nového tísíciletí se názvy skupin B a C mění na divizi I. a II. V roce 2012 se udála další zásadní změna. Elitní A skupina se již nerozděluje do 4 skupin po čtyřech ale pouze na dvě skupiny po 8 mužstvech. Nejlepší 4 týmy z obou skupin mají přímý postup do play-off, naopak nejhorší z každé skupiny sestupuje do Divize I. Toto rozhodnutí by mělo upevnit pozici silných týmů a předcházet neočekávaným výhrám. Změna nastala i v počtu zápasů. Od roku 1990 se koná ženské mistrovství světa v ledním hokeji.
Které země vévodí mezinárodnímu hokeji? Nejvíce kovů nasbírala Kanada. Konečný počet k roku 2021 je 51. Pouze o 4 méně jich vlastní SSSR společně s Ruskem. Bronz v počtu medailí bere Švédsko. Bramborová medaile patří Československu a následně i česku s počtem 46 kusů.