Podnikání

Kolik dostanete čistého?

Lidé pracují jedině tehdy, když za to také dostanou zaplaceno. Je naprosto jasné, že stejně jako nejsou bez práce koláče, není ani bez koláčů odvedená práce. V přeneseném smyslu slova, samozřejmě, protože dnes se nikdo nevyplácí v koláčích, ale v penězích, u nás pak zpravidla v českých korunách.

Když má někdo přijmout určité zaměstnání, musí nevyhnutelně zvědět i to, kolik mu to bude sypat. To aby mohl zodpovědně posoudit, nakolik je z uvedených peněz možno žít, respektive zda se z toho vůbec vyžije.

dvaceticent EU

Ale co se zaměstnanec dozví, když přijde řeč na peníze? Obvykle jenom to, kolik si bude vydělávat hrubého. A to může být pro leckoho dost matoucí údaj. Protože ne všichni z nás vědí, jaký je rozdíl mezi nabízenou hrubou a vyplácenou čistou mzdou, a leckdo třeba ani neví, že tyto dva typy mzdy existují. A lehce by tak mohlo dojít k tomu, že by byla člověku nabídnuta částka, jež mu vyhovuje, jenže nakonec by dostal daleko méně, než z čeho je schopen vyžít.

A proto leckomu přijde vhod výpočet čisté mzdy z té hrubé. Jenom tak se člověk hned dozví, kolik že to pro něj bude obnášet, kolik skutečně dostane.

Když se využije internetová kalkulačka, může se člověk dozvědět ony relevantní informace prakticky kdykoliv. A to aniž by musel studovat účetnictví a zajímat se o lavinu předpisů, jež to mohou ovlivňovat, nebo aniž by musel hledat nějakého účetního, který by mu to (pochopitelně ne bezplatně) přepočítal.

deset centů

Do takové kalkulačky stačí zadat pár příslušných cifer a hned je každému vše jasné. Hned ví, kolik mu to skutečně bude vynášet, hned může tudíž i posoudit, zda se mu vyplatí takovou práci vzít, respektive zda se má pokusit usmlouvat zvýšení toho, co se mu nabízí.

A pak se nikdo nedočká rozčarování, když namísto hrubé mzdy dostane po odečtení všech povinných odvodů třeba i jen takovou almužnu, za kterou by nikdo soudný nikdy do práce nechodil.